Bugun...


Evren BAY

facebook-paylas
VERGİ KANUNLARIMIZDA BİR ŞEY GİDER DEĞİLSE KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER MİDİR ?
Tarih: 04-10-2020 03:03:00 Güncelleme: 04-10-2020 03:03:00


VERGİ KANUNLARIMIZDA BİR ŞEY GİDER DEĞİLSE KANUNEN KABUL EDİLMEYEN GİDER MİDİR ?

Gerek vergi kanunları, gerekse diğer kanunlar giderin türüne, dönemine göre özel tanımlamalarda bulunmuştur.Hangi giderin vergi hesaplamasında kabul edilmeyeceği açıkça belirgindir. 

1-K.V.K 11. Maddesinde kanunen kabul edilmeyen giderler , 8.maddesinde ise indirilecek giderler sayılmıştır. G.V.K ise 41.maddede kanunen kabul edilmeyen giderler ,40.maddesinde ise indirilecek giderler belirlenmiştir.

2-Ticari Kazancın tespitinde esas olan, maliyet ve giderlerin hem dönem olarak hem de illiyet bağı olarak hasılat ile ilişkili olması ve belgeye dayanması gerekir. Örnek ;Ortağın faaliyetle ilgili olmayan şahsi harcamalarını şirkete fatura ettirerek kayıtlara aldırması ve akabinde yıl sonunda %22 oran ile karın ortağı olan devlet , tekrara inceler ve tekrar hesaplama talep eder.

Örnek olarak ;

1-5510 Sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu’nda tanımlanmış KKEG ler: Ödenmeyen sgk prim tutarları

2-6802 Sayılı Gider Vergileri Kanunu’nda tanımlanmış KKEG ler: Madde 39 Özel İletişim Vergisi ; KDV matrahına dahil edilmez, gelir ve kurumlar vergisinde gider kaydedilmez ve herhangi bir vergiden mahsup edilmez

3-197 sayılı Motorlu Taşıtlar Vergisi Kanunu’nda tanımlanmış KKEG ler: Madde14 ; Bu Kanuna bağlı (I), (I/A) ve (IV) sayılı tarifelerde yer alan taşıtlardan (Ticari maksatla kullanılan uçak ve helikopterler ile taşıt kiralama faaliyeti ile uğraşan işletmelerin bu amaçla kiraya verdikleri taşıtlar hariç) alınan vergi ve cezalar ile gecikme zamları gelir ve kurumlar vergilerinin matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez.

Gider yazamadığımız bir harcama mefhumu mualiften kasıtla illaki KKEG mi olacak !!!

*3065 sayılı KDV Kanunu Madde 58Verginin Gider Kaydedilemeyeceği,

"Mükellefin vergiye tabi işlemleri üzerinden hesaplanan Katma Değer Vergisi ile mükellefçe indirilebilecek Katma Değer Vergisi, Gelir ve Kurumlar Vergisi matrahlarının tespitinde gider olarak kabul edilmez." hükümlerine yer verilmiş olup, söz konusu maddenin mefhumu mualifinden giderek yorum yapacak olursak indirim konusu yapılamayan KDV tutarının da Gelir ve Kurumlar Vergisi açısından gider yazılabileceği açıktır. Dolayısı ile mükellef kurumun indirim konusu yapmadığı KDV tutarı bir taraftan indirim hesaplarından çıkartılacak olup diğer taraftan da ilgili yıllar Kurumlar vergisi matrahının tespitinde gider olarak dikkate alınmalıdır.

MEFHUMU MUALİF NEDİR : Kanunda öngörülmüş bir eylem, davranış, veya ilişki hakkındaki düzenleme biçiminden bunların tam zıddı olup da kanunda düzenlenmemiş bulunan eylem, davranış veya ilişkinin kanundaki düzenleniş biçiminin tam zıddı olan bir hükme tabi tutulmak istendiği sonucunu çıkarmaktır.Bu kavrama zıt kanıt denilmiştir.Örnek olarak; Kanun tapuya kayıtlı malların satışının resmi senetle yapılmasını emreder.Tapuya kayıtlı olmayan taşınmazlar hakkında kanunda bir hüküm bulunmamasından ötürü zıt kanıt yoluyla bunların satışının herhangi bir şekle tabi olmadığı sonucuna varılabilinir.

KAYNAKÇA:

-3065 sayılı KDV Kanunu

-www.gib.gov.tr

-www.lebibyalkin.com.tr/mevzuat/makaleler/lebib-yalkin-mevzuat-dergisi_mdergi_/2015-aralik-sayi-144_mdergi_8785a-00_/panelvan-tarzi-tasitlarda-kdv-indirimi-ve-mtv.htmlBu yazı 249 defa okunmuştur.

FACEBOOK YORUM
Yorum

YAZARIN DİĞER YAZILARI

YAZARLAR
Henüz anket oluşturulmamış.
ÇOK OKUNAN HABERLER
  • BUGÜN
  • BU HAFTA
  • BU AY
HAVA DURUMU
NAMAZ VAKİTLERİ
HABER ARA
Bizi Takip Edin :
Facebook Twitter Google Youtube RSS
YUKARI